Чувачі і пастуша служба

Словацький Чувач – собака службова! З давніх часів чувачів виводили і використовували у гірських районах Словачиини та Чехії як помічників пастуха. Вони допомагали пасти отари овець та кіз, корів, охороняли худобу на стоянці, захищали її від хижаків. Наразі Словацький Чувач відноситься до 1 групи (Пастуші породи) FCI та може приймати участь у тестуваннях та змаганнях з пастушої служби (NHAT) класичного стилю. Перелік з 51 порід, що проходять тестування на наявність пастушого інстинкту та можуть отримати відповідний робочий сертифікат можна знайти на сайті Кінологічної Спілки України.

Варто зауважити, що навчити пасти худобу можна практично будь-яку собаку. Але для пастуших порід, і для чувачів зокрема, пасти худобу є природним інстинктом, а сам процес приносить неабияке задоволення. Цікаво спостерігати момент, коли чувач вперше відчуває запах овець і бачить їх на випасі. Все тіло, очі, ніс, рухи собаки у ці хвилини дуже наочно демонструють пробудження чогось забутого але такого рідного і знайомого. Зазвичай чувачі «включаються» в роботу з отарою вже на першому занятті і демонструють хорошу роботу. Проте, щоб досягти досконалості у пастушій службі, як і в інших видах службового собаківництва, потрібна системна робота з собакою.

Чувачі дуже часто проявляють себе як пастуха вже зі щенячого віку 3-6 місяців. Те що ваш вихованець на прогулянці бігає по дузі (патрулює), «збирає» ваших дітей до купи на прогулянці, ганяє з двору пташок та чужих тварин, ганяє за машинами, що проїжджають повз ваш двір – є свідченням наявності інстинкту пастуха.

Підготовку по пастушій службі з чувачем варто починати не раніше 10 місяців (за виключенням випадків коли цуценя росте поряд зі старшими собаками та отарою). До цього моменту провідник/пастух повинен досягти повного контакту з собакою, собака повинна бути навчена і чітко виконувати основні команди, бути соціалізованою та фізично сформованою. Починати привчати собаку до пастушої служби після 18 місяців вважається запізно.

Для початку чувача варто перевірити на наявність пастушого інстинкту. Краще це робити разом з досвідченим інструктором. Для цього також будуть потрібні вівці, звичні до собак. Починати працювати з вівцями, які бачать собак вперше, не варто по ряду причин. На щастя в Україні з’являються ентузіасти пастушої служби і місця де можна пройти тест з підготовленими вівцями. Є таке місце і поблизу Києва. Це Дресирувальний центр «Династія» у Соснівці, Іванківського району. Їх FB сторінка

Тест на наявність пастушого інстинкту (NHAT) проводиться за затвердженою єдиною процедурою та складається з двох частини. У першій частині тесту оцінюється соціалізація собаки, зокрема, такі параметри як

  • контакт з людьми (відсутність агресії чи страху),

  • контакт з іншими собаками (нейтральна, спокійна поведінка по відношенню до інших собак),

  • реакція на подразники, такі як, наприклад, раптовий звук (відсутність страху),

  • взаємодія з пастухом (реакція на команди, подолання перешкод, витримка, підзив).

За результатами цієї частини виставляється оцінка «Пройшов» (P) або «Не пройшов» (NP).

У другій частині тесту перевіряється, власне, наявність пастушого інстинкту, а саме:

  • підхід до овець у загородці (собака зацікавлена тваринами, самостійно намагається оббігти загородку і стати навпроти провідника – «стати на 12»),

  • контакт зі стадом у загородці (собака спокійно без страху реагує на овець),

  • зацікавленість та ініціатива (під час тесту собака повинна продемонструвати зацікавленість вівцями не менше 2 хвилин та мотивацію контролювати рух стада без команд провідника).

За результатами другої частини можуть виставлятись оцінки «Дуже добре» (VG) - «Добре»(G) - «Недостатньо» (INS).

За результатами тестування у уповноваженого КСУ інструктора/судді можна отримати відповідний сертифікат.

Якщо ваш собака проявив яскравий пастуший інстинкт, а вам процес спілкування з собакою і вівцями приносить задоволення тоді є великий ризик стати пастухом-спортсменом J І пам’ятайте, що залучивши вашого чувача до пастушої служби, навіть зрідка, ви подаруєте йому незрівнянне ні чим відчуття мети та розбудите голос його крові.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

©2017 ПОКЛИК ПРЕДКІВ. Сайт створено на Wix.com

08140, Україна, Київська обл., Києво-Святошинський р-н.,

с. Білогородка, вул. Чорнобильська, 1

+38 050 868 1003, +38 068 599 0910

captain35@ukr.net

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now